Penge i familien

Vi mødte Michelle, Sofie og Kirsten i supermarkedet. Her er deres plan for dagens indkøb

Vi kender alle til hverdagens ture i supermarkedet. I nordjyskes artikelserie "Penge i familien" hører vi, hvordan tre nordjyder griber opgaven an

Hvor omhyggeligt planlægger du dine indkøb? Michelle Sørig havde en plan, da vi mødte hende, da hun var ude at handle i Hirtshals.
Hvor omhyggeligt planlægger du dine indkøb? Michelle Sørig havde en plan, da vi mødte hende, da hun var ude at handle i Hirtshals. Foto: Line Weltz Lyngbye

Opdateret 27. november 2025 kl. 13:06

Et af de steder, hvor vi lægger en del af pengene i vores hverdagsøkonomi, er i supermarkederne.

Her kan der være en del at spare, da priserne den ene uge kan være noget anderledes end den anden alt efter, hvad der er på tilbud.

Som en del af nordjyskes artikelserie "Penge i familien" har vi besøgt Rema 1000 i Hirtshals - og her spurgte vi også nogle af kunderne, om de planlægger deres indkøb, og om de går efter at finde noget på tilbud.

Artikelserie: Penge i familien
  • Pengene kan hurtigt få ben at gå på, når man har børn, og nu stiger priserne på fødevarer igen-igen, og så kan det godt føles lidt presset. Men måske behøver det ikke føles sådan?
  • Nordjyske zoomer for tiden ind på privatøkonomien i børnefamilier. Vi får inspiration til, hvordan man kan skabe et bedre overblik og måske få lidt færre udgifter. 
  • Vi ser også på, hvordan hverdagsøkonomien kan spille ind på parforholdet, og undervejs møder vi både eksperter og nordjyske børnefamilier, der deler ud af deres viden og oplevelser.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden