Danmark

Kongepar spiser frokost med danske soldater på militærlejr i Letland

Kong Frederik og dronning Mary skal blandt andet besøge danske soldater under statsbesøg i Letland næste uge.

Kong Frederik og dronning Mary har været på en række statsbesøg siden tronskiftet i januar 2024. Her ses de til et kort fremmøde foran pressen under et statsbesøg til Finland i marts. (Arkivfoto).
Kong Frederik og dronning Mary har været på en række statsbesøg siden tronskiftet i januar 2024. Her ses de til et kort fremmøde foran pressen under et statsbesøg til Finland i marts. (Arkivfoto). Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 15:03

Der bliver næste uge dækket op til kongelig frokost i kantinen i den danske militærlejr Camp Valdemar i Letland.

Det sker, når kong Frederik og dronning Mary besøger lejren, der ligger i byen Adazi nordøst for Riga, under parrets statsbesøg til Letland 28. og 29. oktober.

Det fremgår af programmet for turen, som kongehuset har offentliggjort torsdag.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden